Reklam Alanı 1

Sihirli Mutfak


Evinizde sihirli bir mutfağınız olduğunu hayal edin.

Bu mutfakta dünyanın herhangi bir yerinden dilediğiniz yiyeceğe dilediğiniz kadar sahip olabiliyorsunuz. Yiyecek konusunda tasalanmanıza gerek yok. Ne isterseniz sofranızda beliriyor. Son derece cömertsiniz, yiyeceklerinizi koşulsuzca, karşılığında herhangi bir şey istemeksizin başkalarına sunuyorsunuz. Evinize kim gelirse gelsin yalnızca paylaşmanın zevki için besleyip doyuruyorsunuz. Eviniz her zaman sihirli mutfağınızın yemeklerinden yemek isteyenlerle dolup taşıyor.

Derken günün birinde kapınız çalınıyor. Elinde pizzayla birisi gelmiş. Kapıyı açıyorsunuz, karşınızdaki size bakıp 'Şu pizzayı görüyor musun' diye soruyor. 'Bana yaşamını kontrol etme izni ver, senden istediklerimi yap, pizzayı sana vereyim. O zaman hiç aç kalmazsın, çünkü sana her gün pizza getiririm. Bütün yapacağın bana iyi davranmak.

'Tepkinizi canlandırabiliyor musunuz? Aynı pizza, belki daha bile iyisi sizin mutfağınızda var. Ama bu kişi gelip istediği her şeyi yapmanız karşılığında size yiyecek vermeyi öneriyor. Güler, 'Hayır teşekkürler. Senin yiyeceğine ihtiyacım yok. Mutfağım yiyecek dolu. Evime gelip istediğini yiyebilirsin, karşılığında bir şey yapman gerekmez. Benden istediklerini yapacağımı düşünme. Beni kimse yiyecekle parmağında oynatamaz' dersiniz.

Şimdi de tam tersini düşünün. Haftalar geçmiş, doğru dürüst yemek yememişsiniz. Açlıktan ölüyorsunuz, cebinizde para da yok. Elinde pizzayla çıka gelen kişi, 'Bak, sana verecek yiyeceğim var. Alman içi senden istediğimi yapman yeter' diyor. Yiyeceğin kokusu burnunuza geliyor, açsınız. Kabul etmeye karar veriyorsunuz. Siz biraz yedikten sonra, 'Daha fazlasını istiyorsan alabilirsin ama istediklerimi yapmaya devam etmen gerek' diyor. Bugün yiyecek bir şeyleriniz var ama yarın olmayabilir. Onun için ne gerekiyorsa yapmaya karar veriyorsunuz. Yiyecek gereksiniminiz ve yokluk yüzünden köle haline gelebilirsiniz. Bir süre sonra kuşkular belirir içinizde. 'Pizzam olmazsa ne yaparım? Pizzasız yaşayamam. Ya eşim benim pizzamı başkasına verecek olursa?' dersiniz.

Yiyeceğin yerindeki sevgi olsun. Yüreğiniz sevgiyle dolup taşıyor. Sevginiz yalnız size değil bütün dünyaya yetecek kadar bol. Öylesine sevgi dolusunuz ki kimsenin sevgisine ihtiyacınız yok. Sevginizi şart koşmadan paylaşlıyorsunuz. Sevgi milyonerisiniz. Birisi kapınızı çalıp 'Sana verecek sevgim var. İstediğimi yap, senindir' diyor.

Sevgi doluysanız tepkiniz ne olur? Güler, 'Teşekkürler ama sevgine ihtiyacım yok. Yüreğimde aynı sevgi, hatta daha büyüğü, iyisi var ve onu da koşulsuzca paylaşıyorum' dersiniz. Ama ya sevgi açlığı çekiyorsanız, yüreğinizde sevgi yoksa ve birisi çıka gelip, 'Biraz sevgi ister misin? İstediklerimi yapacak olursan sevgimi alabilirsin' diyecek olursa? Bu sevgi için her şeyi yaparsınız.

Hatta öyle yoksullaşırsınız ki bir parça sevgi için ruhunuzu verirsiniz.

Ustaca Sevmek

Don Miguel Ruiz

 

 

Duyurular!

1) Özel Denemeler bölümüne Fatma Sema GÜNAY soruları eklendi.

2) Akademik Lisansüstü Sınavına hazırlananlar için ALES sorubankası açıldı.

3) Üyelere özel PERFORMANS grafikleri ve raporlarını kullanarak gelişiminizi takip edin.

Reklam Alanı 1
   
 
 
 
web tasarımı