Reklam Alanı 1

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Mustafa Kemal AtatürkAtatürk adını ulusunun sevgisinden,Kemal adını matematik sevgisinden almış bir lider!. Atatürk; en çok okulları gezmeyi seven bir lidermiş okulları gezerken geometri dersinde” müsellesin sathı yatalay dikeley zarbının müsavatına müsavidir.”yani  üçgenin alanı tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir.”demek olan bu sözleri söylemekte zorlanan öğrencileri görünce onlar için  Atatürk, Fransızcadan bir geometri kitabı çevirmiş ve böylelikle hayatımıza;

- Taksim Bölme
- Haric-i Kısmet Bölüm
- Mazrubata Tefrik Çarpanlara Ayırma
- Muhit-i Daire Çember
- Tarh Çıkarma
- Amudi Dikey -
- Gaye Limit -
- Aşar'i Ondalık
- Kat'ı Mükafti Parabol
- Ehram Piramit
- Menşur Prizma
- İhtisarSadeleştirme
- Hatt-ı Mümas Teğet

Maksumunaleyh Bölen  sözcükleri girmiş ayrıca

Kare,üçgen,prizma,dikdörtgen ve diğer terimler de atatürkün bulduğu ve hiç değişmeden günümüze kadar gelen terimlerdir.bu terimleri kullandığı ilk geometri dersini de kendisi Sivas’ta öğrencilere vermiştir.

Atatürk gibi ulusuna medeniyet ve görgü kurallarını anlatan ,dildeki zorlukları gördüğü için kendisi kafa yorup bir geometri kitabı yazan, kaç lider tanıyorsunuz? Ben hiç tanımıyorum ,Atatürk’ü yüreğimde en özel yerde barındırmam belki de bu ,kendisinden çok bizi düşünmesi .Bugün özgürlükçü,eşitlikçi  olabiliyor barışa ve insanlığa sevgi duyabiliyorsak onun sayesindedir.

Bilimsel gelişmenin temeli matematiktir, bize bilimselliği öğütleyen liderse Atatürk!. Belki de onu anlamak bilimselliği anlamaktır. Ömrünü ulusuna adamış bir lidere bizim görevimizse bilimsel olabilmektir. Böylelikle ona da layık olabiliriz.

Fadime Ağboyraz

 

 

Duyurular!

1) Özel Denemeler bölümüne Fatma Sema GÜNAY soruları eklendi.

2) Akademik Lisansüstü Sınavına hazırlananlar için ALES sorubankası açıldı.

3) Üyelere özel PERFORMANS grafikleri ve raporlarını kullanarak gelişiminizi takip edin.

Reklam Alanı 1
   
 
 
 
web tasarımı