Reklam Alanı 1

Bilimsel Düşünce


Bilimsel düşünce, sorgulamayı, gerçeği aramayı, ifade etmeyi ve tartışmayı içerir. Bu yaklaşım, akilci ve verimli bir toplum için olduğu kadar, dürüst, adil ve uygar bir toplum için de vazgeçilmezdir.

Bilimsel düşünce, bilim ve kültür için olduğu gibi toplumsal hayatin tümü için de en temel ahlaki değer olmalıdır. Hepimizin arzuladığı hukuk devleti ancak bilimsel düşünce ve gerçeğe saygıyla kurulur.

Günümüzün problemlerini çözmek için yeni bir bilimsel anlayışın tasarımı gerekmektedir. Çünkü örgencilerimiz bilimsel düşünemiyor. Bilimsel düşünebilmeyi öğretemiyoruz. Öğrencilerimiz nedenleri sorgulamıyor ve öğretmenlerimizde nedenleri açıklamıyor.

Milli Eğitime bağlı Talim Terbiye kurulunun onayından geçen kitaplar bilimsel düşünceyi geliştirici yönde hazırlanmıyor. Hükümetlerin değişimiyle kitaplarda değişim yaşanmıyor. Siyasi görüşleri farklı bütün hükümetlerin bu konuda ortak olması gerçekten ilginç! 20 yıl önceki müfredat programıyla şimdiki program arasında çok fazla fark yok.

Ancak ilköğretimin 1. kademesinde görerek ve yaşayarak öğrenmeyle ilgili yeni bir uygulama var. Bu belki bilimsel düşünceye bir temel oluşturabilir.

Avrupa da ekonomik olarak Türk ekonomisinden çok daha iyi durumdaki ülkelerdeki program örgencilerin bilimsel düşünebilmeyi öğrenmelerine yer veriyor. Bizdeki küçük yaslarda meraklı olan çocuklarımız eğitim aldıkça meraklarını kaybediyor. Toplum içinde konuşamayan, kendini ifade edemeyen, hiçbir şeyi merak etmeyen bireyler yetiştiriyor olmamız gerçekten üzücü.

Teknolojik anlamda çok gelişen ülkeler bilimsel düşünceye gerektiği önemi vermektedir. Bati düşüncesi ve kültürü, esas itibariyle bilgiyi elde etme biçimi olarak tanımlanan bilimsel yöntemden etkilenmektedir. Yine Güney Kore’nin kendini teknolojik anlamda bu kadar geliştirmesinde acaba eğitime verdiği önem mi yatmaktadır. Buradan “bilimsel düşünebilmeyi öğrenen bireyler yetiştirmek bir ülkeyi zenginleştirir mi? Yoksa zengin ülkeler mi bilimsel düşünceyi geliştirirler” tartışması yapılabilir.

Türk toplumu hem bilimsel düşüncenin egemen olduğu bir düzen kurmakta zorlanıyor, hem de bilim ve tekniğin kullanıldığında etik davranışların gerekliliğini ve bunların sosyal kuramla ilişkisini yeterince kavramış değildir.

                                                        1/7/2005 saat:17 00-19 00 Meral ŞAHİN .

 

 

Duyurular!

1) Özel Denemeler bölümüne Fatma Sema GÜNAY soruları eklendi.

2) Akademik Lisansüstü Sınavına hazırlananlar için ALES sorubankası açıldı.

3) Üyelere özel PERFORMANS grafikleri ve raporlarını kullanarak gelişiminizi takip edin.

Reklam Alanı 1
   
 
 
 
web tasarımı